Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel With Camera
Product Code 49616
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5A65RB/B3
  • UHD 4K display with resolution of 3840 × 2160
  • RAM: 8GB, Built-in Storage: 128GB, 48MP Camera
  • Speaker: Built-in 2× 20W Loudspeaker
  • Android 14 EDLA, 8-array Microphone
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160 @60 Hz
Picture Response Time5ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.124 (H) × 0.372 (V) mm
Life Time50,000 hours
OthersColor Gamut: 72% NTSC (CIE1931) (Typ.)
Surface Hardness: 9H (Pencil), 7 (Mohs)
Surface Glass: Anti-Glare Glass
Surface Haze: 25% Haze
Glass Bonding Method: Zero Lamination
Working Duration: 7 × 16 H
Transmittance: 88% ± 3
Interpolation Resolution32768 × 32768
OthersMinimum Touch Object: ≥ 1.5 mm (≥ 90% touching area)
Touch Precision: ± 0.5 mm (≥ 90% touching area)
Operating System
System VersionAndroid 14.0
CPUQuad-core Cortex-A72 × 4(2.2 GHz)and quad-core Cortex-A53 × 4(1.8 GHz)
ROM128GB
OthersCamera: Pixel 48 MP for Photos & 8 MP for Video
Microphone: Omni-directional 8-array layout
USB 2.0 × 2(Rear × 2)
Type-C × 1 (Front × 1:Supports USB 3.0, 15 W charging functions)
Wi-Fi AP & Station, 2.4 G/5 G
Wi-Fi 6, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2 × 2 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
Physical Specification
Active Screen Size65"
Dimensions1488.48 mm × 910.6 mm × 111.7 mm(W × H × D)
Weight33.00 ± 0.5 kg
Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
Standby Power ≤ 0.5 W
Power Requirements< 160 W
Warranty
Description
Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display
The Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K Interactive Flat Panel features UHD 3840 × 2160 resolution with DLED backlight for sharp visuals and vibrant presentation quality. The Interactive Flat Panel includes anti glare glass, anti blocking design, and zero lamination technology for smooth interaction and reduced reflections. Hikvision DS-D5A65RB/B3 Interactive Flat Panel supports Android and optional Windows systems, providing flexible performance for education, presentations, and video conferencing applications. Hikvision IFP Display features Android 14 system with EDLA certification, 8GB memory, and 128GB storage for smooth multitasking performance. Hikvision Interactive Flat Panel uses powerful Cortex A72 and Cortex A53 processors with Mali G52 MC3 GPU for responsive content handling and operation. Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display supports up to 50 point infrared multi touch with five millisecond response time and accurate writing precision. The 4K Interactive Flat Panel delivers 400 nits brightness, 5000 to 1 contrast ratio, 1.07 billion colors, and 178 degree viewing angles. Hikvision Interactive Flat Panel includes integrated 48MP photo camera, 8MP video support, and advanced image processing for professional conferencing experiences. Hikvision DS-D5A65RB/B3 Interactive Flat Panel features omni directional eight array microphones with noise reduction, echo cancellation, automatic gain control, and twelve meter voice pickup. Hikvision IFP Display includes dual 20W speakers, Bluetooth 5.4, NFC support, Wi Fi 6, and intelligent temperature control technology. Hikvision Interactive Flat Panel provides HDMI 2.1, USB, Type C, LAN, RS232, TF card slot, and dual network connectivity for versatile integration. Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display supports reliable operation with durable tempered glass, low power consumption, and 50000 hours lifespan.
Buy Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display from CCTV Shop
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display From CCTV Shop. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest CCTV Shop Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K UHD Interactive Flat Panel Display comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh is 245,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5A65RB/B3 65" 4K Interactive Flat Panel at best price from our website or visit any of our showrooms.