Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K UHD Interactive Flat Panel Display
Product Code 49614
Brand Hikvision
Key Features
  • Model: DS-D5A75RB/A3
  • UHD 4K display with resolution of 3840 × 2160
  • RAM: 8GB, Built-in Storage: 128GB
  • Speaker: Built-in 2× 20W Loudspeaker
  • Built-in Android 14 System, EDLA Certified
Display Details
Display Format Native Resolution4K Ultra HD 3840 × 2160 @60 Hz
Picture Response Time5ms
Refresh Frequency60Hz
Pixel Pitch 0.143 (H) × 0.429 (V) mm
Life Time50,000 hours
OthersColor Gamut: 72% NTSC (CIE1931) (Typ.)
Surface Hardness: 9H (Pencil), 7 (Mohs)
Surface Glass: Anti-Glare Glass
Surface Haze: 25% Haze
Glass Bonding Method: Zero Lamination
Working Duration: 7 × 16 H
Transmittance: 88% ± 3
Interpolation Resolution32768 × 32768
OthersMinimum Touch Object: ≥ 1.5 mm (≥ 90% touching area)
Touch Precision: ± 0.5 mm (≥ 90% touching area)
Operating System
System VersionAndroid 14.0
CPUQuad-core Cortex-A72 × 4(2.2 GHz)and quad-core Cortex-A53 × 4(1.8 GHz)
USB 2.0 × 2(Rear × 2)
Type-C × 1 (Front × 1:Supports USB 3.0, 15 W charging functions)
Wi-Fi AP & Station, 2.4 G/5 G
Wi-Fi 6, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2 × 2 MIMO (2.4 GHz and 5 GHz) authentication protocols WEP, WPA, WPA2, PSK and 802.1X EAP
Physical Specification
Active Screen Size75 inch
Dimensions1709.84 mm × 1017.34 mm × 124.45 mm (W × H × D)
Weight41.23 ± 0.5 kg
Power100 to 240 VAC, 50/60 Hz
Standby Power ≤ 0.5 W
Power Requirements< 189 W
Warranty
Description
The Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" Interactive Flat Panel features UHD 3840 × 2160 resolution with DLED backlight for sharp visuals and presentation quality. Hikvision Interactive Flat Panel includes anti glare glass, anti blocking design, and zero lamination technology for smooth touch interaction and reduced reflections. Hikvision DS-D5A75RB/A3 Interactive Flat Panel supports dual Android and optional Windows systems, providing flexible operation for meetings, presentations, and video conferencing applications. This IFP Display features Android 14 system with EDLA certification, 8GB memory, and 128GB storage for reliable multitasking performance. Hikvision Interactive Flat Panel uses powerful quad core Cortex A72 and Cortex A53 processors with Mali G52 MC3 GPU for smooth content handling. Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K UHD Interactive Flat Panel Display supports up to 50 point infrared multi touch with five millisecond response time and precise writing accuracy. The 4K Interactive Flat Panel offers 400 nits brightness, 5000 to 1 static contrast ratio, and 1.07 billion display colors. Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" Interactive Flat Panel includes 178 degree viewing angles, 60Hz refresh rate, and durable 9H tempered anti glare glass protection. Hikvision Interactive Flat Panel features built in dual 20W speakers, Bluetooth 5.4, NFC support, intelligent temperature control, and light sensor functionality. Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" IFP Display provides HDMI 2.1, USB, Type C, RS232, LAN, TF card slot, Wi Fi 6, and dual network ports. Hikvision Interactive Flat Panel supports 7×16 operational duration, low standby power consumption, and reliable operation within 0 to 40 degrees Celsius environments.
Buy Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K UHD Interactive Flat Panel Display from CCTV Shop
In Bangladesh, you can get original Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K UHD Interactive Flat Panel Display From CCTV Shop. We have a large collection of latest Hikvision Interactive Flat Panel to purchase. Order Online Or Visit your Nearest CCTV Shop Shop to get yours at lowest price. The Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K UHD Interactive Flat Panel Display comes with 3 years warranty.
What is the price of Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh?
The latest price of Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K Interactive Flat Panel in Bangladesh is 290,000৳. You can buy the Hikvision DS-D5A75RB/A3 75" 4K Interactive Flat Panel at best price from our website or visit any of our showrooms.