Maono AU-A04 192KHZ/24BIT Plug & Play USB Microphone
Product Code 20808
Brand Maono
Key Features
  • Model: AU-A04
  • Supports Camcorders, recorders, PC.
  • Can be used with Type-C Converter on Smartphone
  • High-quality condenser
  • Plug & Play USB Supported
  • View More Info
Payment Options
Specification
Basic Information
Microphone TypePlug & Play USB Professional Cardioid Condenser Mic
Connector Type: USB, 3.5 mm JackConnections Auxiliary,
USB power: Source Corded Electric
Sound Level145 dB SPL, 1 kHz at 1% T.H.D.;
155 dB SPL, with 10 dB pad (nominal)
SwitchFlat, roll-off; Touch
10 dB pad (nominal)
Noise/Signal12 dB SPL
Main Specs
Frequency Range20-19,200 Hz
Sensitivity-32 dB (25.1 mV) re 1V at 1 Pa
Output Impedance100 ohms
Dimension170.0 mm (6.69") long,
52.0 mm (2.05") maximum body diameter
Weight12.7 oz (360 g)
Polar patternCardioid
ConnectorIntegral 3-pin XLRM-type
Power Module48V DC, 4.2 mA typical
Compatibility
Audio recordersyes
DSLRyes
PCyes
Smartphoneyes
Warranty
Warranty6 months warranty (Warranty must be claimed with box and all accessories)
Description
Maono AU-A04 192KHZ/24BIT Plug & Play USB Microphone is a Cost-effective mini studio setup for Podcasting or for YouTube or any Gaming. it is made with a very high quality and professional grade chipset that supports 192kHz/24bit or Crisp Audio. It's a plug and play microphone . The Condenser Microphone has been designed with a professional sound chipset, it has a high-resolution sampling rate of 192kHz/24bit. The smooth, flat frequency response of 30Hz-16kHz--Extended frequency response is excellent for singing, speech, and Voice, Performed perfectly in reproduces sound, high-quality mic ensure your exquisite sound reproduces on the internet. The MAONO AU-A04 Microphone has a USB 2.0 data port which is easy to connect with your computer and Linux operation system, and no need for extra driver software, and no need for an external sound card. Double shielding USB cable reduces interference. That makes it easy to sound good on a podcast, Livestream, video call, or most any other kind of recording.With the 16mm electric condenser transducer, the USB microphone can give you a strong bass response. This professional condenser microphone picks up crystal clear audio. The magnet ring, on the MAONO AU-A04 Microphone cable, has a strong anti-interference function, which makes you have a better feel.With a pop filter and a foam windscreen, the condenser mic records your voice and the sound is crystal clear, the shock mount holds the microphone steady with damping function. Particularly good for video voiceovers; podcasts; YouTube videos; skype conferences and so on.For all Laptops, PC and Mobile phones. But if you want to connect with the phone, you need an OTG adapter. Maono AU-A04 192KHZ/24BIT Plug & Play USB Microphone offers 6 months warranty (Warranty must be claimed with box and all accessories).
What is the price of Maono AU-A04 192KHZ 24BIT USB Microphone in Bangladesh?
The latest price of Maono AU-A04 192KHZ 24BIT USB Microphone in Bangladesh is 5,300৳. You can buy the Maono AU-A04 192KHZ 24BIT USB Microphone at best price from our website or visit any of our showrooms.