Ruijie RG-EW1800GX PRO 1800M Dual-Band Gigabit WiFi Router
Price To be announced
Status Out Of Stock
Product Code 30037
Brand Ruijie
Key Features
  • Model: RG-EW1800GX PRO
  • Transmission Rate: 1800Mbps
  • Frequency: 2.4 GHz, 5 GHz
  • Antenna: 4
  • Port: 1x WAN, 4x LAN
  • View More Info
stars 100 Star Points
Out Of Stock
Specification
Key Features
Data Rate1800Mbps
Antenna4 Antenna
Frequency2.4 GHz
5 GHz
WirelessWi-Fi 6
Interface1x 10/100/1000 Base-T WAN Port
4x 10/100/1000 Base-T LAN Ports
Network StandardWi-Fi 6 (802.11ac)
Physical Dimension
Dimension180 mm x 180 mm x 30 mm
Weight0.55 kg
Manufacturer warranty
Warranty3 Years Warranty
Description
Ruijie RG-EW1800GX PRO 1800Mbps Gigabit WiFi Router
The Ruijie RG-EW1800GX PRO 1800Mbps Gigabit WiFi Router is a quick and reliable router that supports Wi-Fi 6 (802.11ax). With four antennas that provide maximum signal coverage and performance, it provides high-speed and robust wireless transmissions. For increased security, efficiency, and compatibility, it also supports VPN, beamforming, OFDMA, and IPv6 protocols. The router can accommodate up to 48 suggested users and comes with an easy-to-use software that allows you to manage your network from your smartphone or tablet. The router supports dual-band Wi-Fi 6 (802.11ax), with a maximum 2.4 GHz band Wi-Fi speed of 574 Mbps and a maximum 5 GHz band Wi-Fi speed of 1201 Mbps. For fast and dependable wired connections, the Ruijie RG-EW1800GX PRO 1800Mbps Gigabit WiFi Router also offers a gigabit WAN port and four gigabit LAN ports.