Transcend TS2TSJ25C3N 2TB USB 3.0 Ultra Slim External HDD
Product Code 11222
Brand Transcend
Key Features
  • Model: TS2TSJ25C3N
  • 2TB Storage Capacity
  • From Factor (Inch) - 2.5"
  • Interface - USB 3.0/USB 2.0
  • RPM - 5400, Buffer (MB) - 8
Key Features
TypeExternal
Capacity2TB
InterfaceUSB 3.0/USB 2.0
SizeDimensions: 4.51 x 3.09 x 0.39" / 114.55 x 78.49 x 9.91 mm
Weight: 4.80 oz / 136 g
RPM Class5400
Warranty Information
Manufacturing Warranty03 Years Warranty
Description
The Transcend TS2TSJ25C3N Ultra Slim External HDD comes with 2TB capacity. In this SSD, utilizing the USB 3.0 interface, the StoreJet 25C3 provides speeds up to 5 Gb/s for transferring important files, photos, videos, and music, and also the StoreJet 25C3 delivers a capacity of up to 2TB, so you can store and back up your files. Take this on-the-go storage solution with you and enjoy peace of mind. This SSD features 5400 RPM, 8 Buffer, 2.5" Form factor, USB 3.0/USB 2.0 Interface, and comes with 03 years of warranty.